Rodzaje kredytów dla firm

Rodzaje kredytów dla firm

Pod pojęciem kredytu dla firmy kryją się zróżnicowane między sobą kredyty z przeznaczeniem na finansowanie działalności. Różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale także wymaganiami, widełkami kwotowymi, zabezpieczeniem i warunkami przyznawania. W poniższym artykule przedstawimy pokrótce najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm.

Kredyty na utrzymaniu płynności finansowej w firmie

Kredyt obrotowy

Jego głównym celem jest wspieranie utrzymania płynności finansowej. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych kredytów ponieważ można nim opłacić wiele różnorodnych kosztów firmowych w tym:

  • wypłat,
  • zakupu towarów i surowców,
  • ale także spłat rat posiadanych zobowiązań.

Sam proces wnioskowania oraz przyznania tego kredytu jest stosunkowo łatwy i szybki. Obrotówkę (bo tak jest potocznie nazywany) można otrzymać jako jednorazową wypłatę środków lub podzielić na transze. Nie jest to jednak forma finansowania skierowana do firm, które dopiero rozpoczynają działalność, albo borykają się z trudnościami finansowymi.

Kredyt w rachunku bieżącym

Środki z kredytu odnawialnego tworzą dodatkowy limit  na koncie firmowym ( lub osobistym przy jednoosobowej działalności). Można po nie sięgnąć w dowolnym momencie, kiedy skończą się firmowe środki z konta, a każdy przelew przychodzący uzupełni kwotę, z której skorzystano. I tak przez cały okres trwania umowy – można wykorzystywać limit i go spłacać, lub spłacić dopiero z końcem umowy.  Można powiedzieć, że mechanizm przypomina działanie kredytu odnawialnego.

Wielką zaletą kredytu w rachunku bieżącym jest naliczanie odsetek wyłącznie od wykorzystanej kwoty z limitu. Czyli płacisz za to z czego skorzystasz i nie płacisz jeśli nie skorzystasz.

Kredyty na inwestycje

Kredyt inwestycyjny

Jak sama nazwa sugeruje jest kredytem dla firm, które potrzebują pieniędzy na inwestycje. Wysokość przyznanych środków zależy od kondycji przedsiębiorstwa, rodzaju planowanej inwestycji i perspektywy dochodowej (zakładanej według banku udzielającego wsparcia). Zakres finansowanych inwestycji jest ogromny, mogą to być m.in.:

  • budowa lub zakup nieruchomości firmowych,
  • zakup maszyn,
  • modernizacja sprzętu komputerowego,
  • zakup udziałów,
  • ale także na kupno papierów wartościowych.

Częstym wymogiem przy kredytach inwestycyjnych jest konieczność wniesienia wkładu własnego – średnio w wysokości 20% lub 30% wartości inwestycji. Oczywiście są na rynku również oferty, które nie wymagają własnych nakładów.

Kredyt technologiczny

Jego przeznaczeniem jest finansowanie nowych technologii. Szczególnie popularny wśród małych i średnich firm. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość wnioskowania o częściowe dofinansowanie kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jednakże przyznanie kredytu inwestycyjnego wiąże się z posiadaniem dobrego biznesplanu i  dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Kredyt pomostowy

Rodzaj kredytu, po który sięgają przedsiębiorcy, którzy czekają na przyznane środki z dotacji unijnych na inwestycje. Służy on wcześniejszemu rozpoczęciu inwestycji (bez oczekiwania na spływ środków) lub jako środki na codzienną działalność, gdy czekając wpływy z inwestycji firma straciłaby płynność.

Kredyt hipoteczny

Firmowy kredyt hipoteczny przeznaczony jest na wszelkiego rodzaju wydatki związane z nieruchomościami na cel firmowy. Można z niego skorzystać w wielu sytuacjach:

  • chcąc zakupić nieruchomość dla swojej firmy lub pod wynajem,
  • przy zakupie działki pod budowę,
  • ale także na sfinansowanie remontu lub modernizacji posiadanej nieruchomości.

To chętnie udzielany przez banki kredyt, gdyż jego zabezpieczeniem jest hipoteka nałożona na nieruchomość. Z tego też powodu udzielane kwoty są zazwyczaj wysokie.

A jaki dokładnie wybrać kredyt dla firmy? 

To już zależy od tego jaki cel ma zostać sfinansowany. Czy konkretny i wówczas należy sięgnąć po kredyty celowe, czy raczej wybrać opcję pozwalającą opłacać różnorodne wydatki, jak przy kredycie obrotowym lub w rachunku.

Kolejnym pytaniem jest: którą ofertę danego kredytu wybrać i do jakiego banku złożyć wniosek. I jest to o tyle ważne pytanie, że przy dużym zróżnicowaniu ofert warunki kredytu oraz kwoty finansowania mogą się szalenie różnić.

Zobacz także: Dlaczego przed wzięciem kredytu warto porozmawiać z ekspertem kredytowym

Znalezienie najlepszej formy finansowania można oczywiście zlecić naszym doradcom kredytowym. Dlatego zachęcamy do skorzystania z darmowych konsultacji.